Online admission is open for class Nursery, LKG, 3, 5, 6, 7, 9 and 11
30th Founders’ Day Celebrations – Day 3
November 15, 2022
Middle School Reading Race – 1st Trimester
November 18, 2022

CISCE Zonal & Regional Tournaments 2022

Our students have participated and brought accolades to the school at the CISCE Zonal & Regional Tournaments 2022 in Football, Basketball, Hockey, Cricket, Table Tennis, Lawn Tennis, Karate, Skating, Badminton, Taekwondo, Chess and Athletics.
Date

Event

Category

Names of Students

Achievement

22nd to 24th July

CISCE Zonal Football Tournament

Under 14 Boys

Nishchay Anand Sharma

Sudev Nair

Hridyansh

Rishabh Yadav

Aditya Giri

Vansh Yadav

Samarth Rai

Bhagnesh Raghav Dixit

Shubhankar Singh Bisht

Vaibhav Mishra

Rehan Khan

Aditya Rai

Divyansh Dwivedi

Winners

Nishchay Anand Sharma

Sudev Nair

Hridyansh

Rishabh Yadav

Aditya Giri

Samarth Rai

Bhagnesh Raghav Dixit

Shubhankar Singh Bisht

Vaibhav Mishra

Rehan Khan

Aditya Rai

Selected for Regionals

Under 14 Girls

Anaya Khan

Avani Bajpai

Khushi Yadav

Aadvika Singh

Tanishka Rawat

Yashashvi Singh

Anvesha

Diya Chaudhary

Shivangi Singh

Anvita Varshney

Fareeha Khan

Kavya Singh

Avani Shandilya

Winners

Under 17 Boys

Mayank Pandey

Sidhant Puthan

Silver Medal, Selected for Regionals

Under 19 Boys

Tizil Pandey

Siddharth Rajpal

Silver Medal, Selected for Regionals

Under 19 Girls

Divyanshi Porwal

Bushra Mashhood Khan

Khyati Yadav

Shubhi Awasthi

Laiba Khan

Ridhi Arora

Divyanshi Raman

Gzifa Sarang

Poorva Singh

Ananya Asthana

Vatsala Singh

Ojaswi Agrawal

Saanvi Singh

Nandini Tiwari

Yashashvi Rathour

Runners Up

Divyanshi Porwal

Bushra Mashhood Khan

Laiba Khan

Silver Medal, Selected for Regionals

23rd to 25th August

CISCE Regional Football Tournament

Under 19 Girls

Divyanshi Porwal

Bushra Mashhood Khan

Laiba Khan

Silver Medal

Bushra Mashhood Khan

Selected for Nationals

3rd & 4th August

CISCE Zonal Basketball (Boys) Tournament

Under 14 Boys

Manan Sainath

Shaurya Pratap Singh

Yasar Alavi

Vedang Gulati

Aryan Agarwal

Vihaan Sharma

Medhansh Mishra

Shashank Chaubey

Spandan Rai

Shaurya Agarwal

Runners Up

Shashank Chaubey

Vihaan Sharma

Vedang Gulati

Yasar Alavi

Selected for Regionals

Under 17 Boys

Vishwesh Tiwari

Shaurya Grover

Selected for Regionals

26th & 27th August

CISCE Zonal Basketball (Girls) Tournament

Under 14 Girls

Saanvi Agarwal

Pavni Agarwal

Devisha Sharma

Anwita Varshney

Tavisha Gattani

Yashita Yadav

Shivangi Singh

Adwita Pathak

Aarna Trivedi

Diya Chaudhury

Sudiksha Tiwari

Winner

Saanvi Agarwal

Pavani Agarwal

Shivangi Singh

Anwita Varshney

Diya Chaudhary

Selected for Regionals

Under 17 Girls

Navya Singh

Subi Bano

Selected for Regionals

Under 19 Girls

Ambuja Sharma

Apeksha Bajpai

Selected for Regionals

18th August

CISCE Zonal Hockey Tournament

Under 14 Boys

Arth Shukla

Nishchay Anand

Hridyansh

Vansh Yadav

Yuvraj Singh

Vishrut Yadav

Arnav Dixit

Shaurya Pratap Singh

Arpit Yadav

Shreyas Seth

Kunal Singh

Akhand Pratap Singh

Charita Maurya

Rishabh Mishra

Shikhar Pandey

Sajal Kashyap

Shlok Agarwal

Yash Vardhan Negi

Winners, Selected for Regionals

Under 17 Boys

Swaastik Misra

Kartikay Singh

Pratyush Nath Jha

Ajey Pandey

Aditya Bali

Rayyan Khan

Ahyan Abbas Mehdi

Suryansh Pratap Singh

Satyam Sharma

Ashu Yadav

Akhul Suresh Panickar

Manish Kumar Prajapti

Anirudh Bhardwaj

Shivang Bajpai

Tanmay Jain

Winners, Selected for Regionals

Under 19 Boys

Harsh Nath Jha

Shikhar Chaurasia

Saksham Upadhyay

Sayyed Abdullah Jilani

Prakhar Kumar

Aarya Singh

Arnav Jaitley

Ravi Verma

Swarnim Rastogi

Karan Deep Singh

Shivansh Rai

Pratham Chawla

Vaibhav Singh

Winners, Selected for Regionals

2nd & 3rd September

CISCE Regional Hockey Tournament

Under 14 Boys

Arth Shukla

Nishchay Anand

Hridyansh

Vansh Yadav

Yuvraj Singh

Vishrut Yadav

Arnav Dixit

Shaurya Pratap Singh

Arpit Yadav

Shreyas Seth

Kunal Singh

Akhand Pratap Singh

Charita Maurya

Rishabh Mishra

Shikhar Pandey

Sajal Kashyap

Shlok Agarwal

Winners, Selected for Nationals

Yash Vardhan Negi

Stand By for Nationals

Under 17 Boys

Swaastik Misra

Kartikay Singh

Pratyush Nath Jha

Ajey Pandey

Aditya Bali

Rayyan Khan

Ahyan Abbas Mehdi

Suryansh Pratap Singh

Satyam Sharma

Ashu Yadav

Akhul Suresh Panickar

Manish Kumar Prajapti

Anirudh Bhardwaj

Shivang Bajpai

Tanmay Jain

Winners

Swaastik Misra

Kartikay Singh

Pratyush Nath Jha

Ajey Pandey

Aditya Bali

Satyam Sharma

Ashu Yadav

Akhul Suresh Panickar

Manish Kumar Prajapti

Selected for Nationals

Under 19 Boys

Harsh Nath Jha

Shikhar Chaurasia

Saksham Upadhyay

Sayyed Abdullah Jilani

Prakhar Kumar

Aarya Singh

Arnav Jaitley

Ravi Verma

Swarnim Rastogi

Karan Deep Singh

Shivansh Rai

Pratham Chawla

Vaibhav Singh

Runners Up

Harsh Nath Jha

Shikhar Chaurasia

Saksham Upadhyay

Aarya Singh

Arnav Jaitley

Shivansh Rai

Selected for Nationals

CISCE Zonal Cricket Tournament

Under 14 Boys

Kunal Singh

Darsh Sandilya

Abhyuday Ojha

Ishaan Verma

Rudransh Pal

Kavish Dua

Amogh Mandhyan

Hridyansh

Nischay Anand Sharma

Sparsh Sharma

Arjun Singh

Yashvardhan S. Negi

Winners

Nischay Anand Sharma

Abhyuday Ojha

Rudransh Pal

Amogh Mandhyan

Hridyansh

Yashvardhan Negi

Selected for Regionals

CISCE Regional Cricket Tournament

Under 14 Boys

Yashvardhan S. Negi

Selected for Nationals

28th & 29th July

CISCE Zonal Table Tennis Tournament

Under 14 Boys

Arya Vardhan Singh

Tanmay Khatri

Rohin Raj

Parth Taneja

Winners, Selected for Regionals

Under 17 Boys

Abhijeet Kumar Singh

Aryan Patni

Akshat Verma

Atharv Revat Shukla

Winners, Selected for Regionals

5th & 6th August

CISCE Zonal Lawn Tennis (Boys) Tournament

Under 14 Boys

Rohin Raj

Arya Vardhan Singh

Vaidik Rastogi

Winners, Selected for Regionals

25th to 29th August

CISCE Regional Lawn Tennis (Boys) Tournament

Under 14 Boys

Rohin Raj

Arya Vardhan Singh

Winners

Rohin Raj

Selected for Nationals

28th July

CISCE Zonal Karate Tournament

Under 19 Boys

Mrigendra Pratap Sin